Çerkez Ethem Pdf İndir *Ücretsiz

Çerkez Ethem Pdf İndir – Çerkez Ethem PDF Kitap İndir

Çerkez Ethem ücretsiz indirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sitemiz üzerindenÇerkez Ethem ücretsiz indirip, ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Çerkez Ethem Bilgileri

Batı Cephesi düzenli ordusunu yeniden kuran ve bu yüzden Çerkez Ethem’in başkaldırmasına yol açan İnönü şöyle demişti: “Gösteri yürüyüşleriyle, telgraflarla ve en sonunda gerilla ile bir sonuç alabilir miyiz? İçinde bulunduğumuz koşullar en sonunda bir savaşa varacaktır. Büyük ölçüde bir çatışmaya varacaktır. Karşımızdaki Yunan ordusunu yenmemiz gerek. Benim hesabıma ve kanıma göre, Türkiye bugünkü hali ile Yunan ordusunu yenebilir. Bunu yapabiliriz. Ama ordumuz yok. Bir ordu kadrosu var. Bu kadro ile bu güçle bir şey yapamayız. Yenemeyiz. Çıkar yol, orduyu kurmak ve büyük silahlı çatışmaya hazırlanmaktır.”

Ordu kuruluşunun zorluklarını yine en iyi İnönü dile getiriyor: “Orduyu kurmak için asker alıyoruz, sabahleyin giydiriyoruz, donatıyoruz, silahlandırıyoruz, akşamüzeri hepsi gidiyorlar.” Gerillanın gelişme nedenleri arasında toplumun savunma duygusunu gerçekleştirmek gibi hem soylu hem de gerçek güdülerden başka nedenler de vardır ve bunlar birinciler gibi soylu sayılamazdı, girişilen yağmalardan pay almak ve düzenli ordudaki er ve subayların aldığı maaşlardan birkaç kat fazla maaş almak gibi maddi; suç ortaklığı, öldürülme korkusu gibi manevi nedenler. Bu konuda İsmet Paşa’nın Çerkez Ethem’in kardeşlerinden Reşit’le olan bir konuşması oldukça açıklayıcıdır:

“ ‘Siz gittiğiniz yerde vuruyorsunuz, kırıyorsunuz, yağma ediyorsunuz, sonra da bu halkın içinden bu halkın çocuklarını alıyorsunuz ve bunlar sizin sadık adamlarınız oluyor. Nasıl yapabiliyorsunuz bunu?’ Güldü: ‘Usulü vardır onun,’ dedi. Ben, ‘Nedir, nasıl bir usuldür?’ dedim. Reşit Bey anlatmaya başladı, ‘Gidersin, işin gereğini yaparsın, sonra da orada gözüne kestirdiğin adamları alırsın, onları suç ortağı yaparsın. Kendilerine talan yaptırırsın, düşmanı olanlara düşmanlarını vurdurtursun. Suça bulaşmış olurlar. Artık bunlar köylerine gidip de vatandaşları ile doğal ilişkiye giremez duruma gelirler. Bütün yaşamları boyunca, kurtuluşları size bağlılıktadır.’ Reşit Bey bana kendi usullerini anlattığı zaman sordu, ‘Bunları yapabilir misiniz?’ Ben, ‘Sizin yaptıklarınızın hiçbirini yapamayız,’ dedim. O da, ‘Öyleyse orduyu da yapamazsınız,’ demişti.”

Kitap Adı : Çerkez Ethem
Yayın Tarihi : 24.12.2019
Yazar : Ahmet Seyrek
Yayın Evi : DORLİON YAYINEVİ
Sayfa Sayısı : 224
ISBN : {isbn}

Çerkez Ethem Nereden Ücretsiz Pdf İndirebilirim?

Sitemiz üzerinden 7 gün 24 saat ilgili kitabı indirebilirsiniz. Sizlerde Çerkez Ethem indirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Reklamsız ve en hızlı şekilde pdf indirebilir, dilediğiniz zaman indirdiğiniz pdf dosyasına erişebilirsiniz.

Çerkez Ethem Kitabı Hakkında Bilgiler

DORLİON YAYINEVİ çıkarmış olduğu yazarı Ahmet Seyrek olan Çerkez Ethem kitabı pdf olarak indirmek istiyorsanız aşağıdaki güncel indirme linklerinden dilediğiniz formatta indirebilirsiniz.

PDF İndirmek Güvenli Mi?

Sitemize eklenen bütün kitaplar GÜVENLİ statüsündeki kitaplardır. Kitaplarımızda herhangi bir bir kötü içerik bulunmamaktadır. Eklenen bütün pdf kitaplar öncelik olarak En Güvenilir Virüs Tarama programları tarafından taratılıp ardından sitemize eklenmtedir. Ek olarak piyasada bulunan en çok tercih edilen ve en güvenilir Virüs Programları ile günlük olarak tarama yapılmaktadır. 2017 tarihinden itibaren zararlı bulunan pdf sayısı “0” adettir.

Çerkez Ethem Nasıl Ücretsiz İndirebilirim?

Siz değerli öğrenci kardeşlerimiz için Çerkez Ethem Kitabının PDF Dosyasını ve diğer uzantılı dosyalarını aşağıda indirme bağlantısına ekledik. DORLİON YAYINEVİ ait olan Çerkez Ethem kitabını aşağıdaki bağlantıdan rahatlıkla indirip kullanabilirsiniz.

 

Çerkez Ethem Google Drive İle PDF İndir

Çerkez Ethem Yandex Disk İle PDF İndir

Çerkez Ethem Alternatif Link İle PDF İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SMM Panel