İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale Pdf İndir *Ücretsiz

İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale Pdf İndir – İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale PDF Kitap İndir

İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale ücretsiz indirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sitemiz üzerindenİpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale ücretsiz indirip, ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale Bilgileri

İçindekiler

1. Bölüm: Aşkale
2. Bölüm: Askeri Konum
3. Bölüm: Eski Aileler
4. Bölüm: Aşkale’de Folklör
5. Bölüm: Köy Seyirlik Oyunları
6. Bölüm: Efsaneler
7. Bölüm: Tarihi Eser ve Ziyaretler (Yatırlar)
8. Bölüm: Şair ve Sanatçılar
9. Bölüm: Türküler ve Maniler
10. Bölüm: Aşkale’de Spor
11. Bölüm: Aşkale’de Basın
12. Bölüm: Aşkale’den Nükteler
13. Bölüm: Geçmişten Bu Güne Aşkale’ye Dair
14. Bölüm: Beldeler, Köyler, Dernekler
15. Bölüm: Aşkale Ağzının Özellileri ve Kullanılan Kelimeler
16. Bölüm: Kurum ve Kuruluşlar
Kaynakça

 
SUNUŞ
 
Tarihin her döneminde çeşitli kavimlerin uğrak, İstanbul-İran-Karadeniz yollarının kavşak yeri olan Aşkale’yi anlatan kapsamlı bir eser ne yazık ki bugüne kadar ortaya konulamamıştı.

Zengin Türk Kültürü içerisinde okyanusta bir damla olan Aşkale’yi araştırıp, sorup soruşturup yazmaya çalıştım. Bugüne kadar Aşkale’yi temsil eden pek çok akademik mevki sahibi insanlarımız olmasına rağmen ihmal edilen bu durum bir Aşkaleli olarak beni müteessir etmekteydi. Bazı akademisyenlerin çalışmalarında yer alan üç beş sayfalık örnekler dışında elimde yazılı kaynak da yoktu.

Göç nedeniyle tarihten bugüne Aşkaleli sayılan yerli halktan çok az sayıda büyüğümüz vardı. Gelenek ve görenekler, adetler gitgide zayıflamaya başlamış, bir kaç kişi dışında adet ve töreyi bilen kalmamıştı. Yine bir kaç kişi haricinde Aşkale dışındaki Aşkale’lileri hatırlayan da yoktu. Düğün adetleri, Aşkale ağzı ile konuşulan kelime ve deyimleri, çocuk oyunları, geçmişten bugüne esnaf ve diğer meslek erbaplarının duayenleri de unutulup gitmişti.

Türküler, maniler, hikayeler, masallar, düğün, ölüm, doğum adetleri bir bir unutulup yozlaşmaya başlamıştı. Halbuki bizler el ele gönül gönüle olmanın ne kadar gerekli olduğunun farkına varacak bilince, kültüre ve tahsile sahiptik. Halbuki Aşkale’de her dönem oldukça değerli şahsiyetler, hatırı sayılan insanlar devlet temsilcileri, sanatçılar yetişmişti. Bu kıymetli insanları, hadiseleri, geçmişi hem günümüz insanına, hem de gelecek nesillere taşımamız, doğduğumuz yerin unutulmamasını sağlamamız, bizim birinci derecedeki görevimiz olmalıydı.

Düşündüm, elimde yazılı çok az belge vardı. Ama elimde canlı dokümanlarım vardı. Mehmet Binali Koçak, Fikret Sağsöz, Esmani Koçak, Ferit Kayserilioğlu, Fevzi Ertugay, M. Sait Durmuşoğlu ve çok iyi bir gözlemci olmaya çalışan kendim. Ne yapmalıydım? Hemen işe koyuldum. Elime geçirebildiğim her dokümanı, fotoğrafı derlemeye çalıştım. Aşkale’yi geleceğe taşıyabilirsem çok mutlu olacaktım.

1997 yılında bir tatil dönüşü işe başladım. 7 yılı aşkın bir süre uğraştım ve sizlere bu kitabı önce Cenab-ı Allah’ın, daha sonra tüm yürekleriyle yanımda olan Mehmet Koçak, Fikret Sağsöz, A.Ü.F.E. Fakültesi Profesörlerinden sayın Enver Konukçu’nun, Yrd. Doç. Dilaver Düzgün’ün, Eşim M. Nuri Çomaklı ve her konuda fedakarlık edip beni bu konuda destekleyen çocuklarımın yardım ve teşvikleri ile basıma hazırladım. Bu konuda aklı selim herkes hiçbir fotoğraf ve bilgiyi benden esirgemediler.
Şimdi 2003’den 2018’e bir takım güncellemelerle 2. Baskısını yaptığımız Aşkale Belgeselini kendini Aşkaleli gören herkese atfediyorum.

Bunun yanında her konuda yardımcı olan Aşkale Kaymakamı Sayın Mehmet Aksu beyefendiye, Aşkale Belediye Başkanı Sayın Şenol Polat’a ve Mustafa Evran’a gönül borcum vardı.

Kitap Adı : İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale
Yayın Tarihi : 01.03.2018
Yazar : Zekiye Çomaklı
Yayın Evi : SAVAŞ YAYINLARI-SINAV KİTAPLARI
Sayfa Sayısı : 348
ISBN : {isbn}

İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale Nereden Ücretsiz Pdf İndirebilirim?

Sitemiz üzerinden 7 gün 24 saat ilgili kitabı indirebilirsiniz. Sizlerde İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale indirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Reklamsız ve en hızlı şekilde pdf indirebilir, dilediğiniz zaman indirdiğiniz pdf dosyasına erişebilirsiniz.

İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale Kitabı Hakkında Bilgiler

SAVAŞ YAYINLARI-SINAV KİTAPLARI çıkarmış olduğu yazarı Zekiye Çomaklı olan İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale kitabı pdf olarak indirmek istiyorsanız aşağıdaki güncel indirme linklerinden dilediğiniz formatta indirebilirsiniz.

PDF İndirmek Güvenli Mi?

Sitemize eklenen bütün kitaplar GÜVENLİ statüsündeki kitaplardır. Kitaplarımızda herhangi bir bir kötü içerik bulunmamaktadır. Eklenen bütün pdf kitaplar öncelik olarak En Güvenilir Virüs Tarama programları tarafından taratılıp ardından sitemize eklenmtedir. Ek olarak piyasada bulunan en çok tercih edilen ve en güvenilir Virüs Programları ile günlük olarak tarama yapılmaktadır. 2017 tarihinden itibaren zararlı bulunan pdf sayısı “0” adettir.

İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale Nasıl Ücretsiz İndirebilirim?

Siz değerli öğrenci kardeşlerimiz için İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale Kitabının PDF Dosyasını ve diğer uzantılı dosyalarını aşağıda indirme bağlantısına ekledik. SAVAŞ YAYINLARI-SINAV KİTAPLARI ait olan İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale kitabını aşağıdaki bağlantıdan rahatlıkla indirip kullanabilirsiniz.

 

İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale Google Drive İle PDF İndir

İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale Yandex Disk İle PDF İndir

İpek Yolunda Bir Kavşak – Aşkale Alternatif Link İle PDF İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SMM Panel