Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Pdf İndir *Ücretsiz

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Pdf İndir – Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı PDF Kitap İndir

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı ücretsiz indirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sitemiz üzerindenŞah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı ücretsiz indirip, ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Bilgileri

Şah İsmail’e ilgim aslında, ilkokul yıllarımda köyümde yapılan bir Cem töreninde “Şah Hatâyî” ismi geçtiğinde törende bulunan insanların ne kadar büyük bir saygıyla eğildiklerini gördüğümde başlamıştı. Şah Hatâyî kimdi? Nasıl ulu bir kişiydi ki, cemdekiler Hz. Ali ve Hz. Hüseyin gibi adı geçtiğinde saygıyla eğiliyorlardı.
 
XV. yüzyılın son çeyreğinde Erdebil’de dünyaya gelen Şah İsmail, kendini tarikatın siyasallaşması sonucu ortaya çıkan kargaşa ortamında bulmuştur. Çocukluğu baskı altında ölüm korkusuyla geçmiş, sanatı da dedesi Şeyh Cüneyd ve Babası Şeyh Haydar’ın halifeleri olan Anadolulu Kızılbaş dedelerin verdiği tasavvufi bilgiler ışığında gelişmiştir. 38 yıl gibi kısa bir yaşamı olan Şah İsmail’in, savaş alanlarında kazandığı başarılarının yanı sıra kalemini bir kılıç gibi son derece etkili kullanabilen nadir devlet adamlarındandır. Hatâyî tapşırmasını (mahlasını) kullanarak şiirler yazan Şah İsmail Azeri halk edebiyatının en büyük ustası sayılmıştır. Yazdığı şiirler Anadolu insanının ruhunu okşamış ve bilincine yerleşmiştir. Şah İsmail Alevi-Bektaşi-Kızılbaş halk edebiyatında da “Yedi Ulu Ozan”dan biridir.
 
Alevi-Bektaşi-Kızılbaş Cem törenlerinde “Hatâyî” mahlaslı şiirleri, deyişleri vazgeçilmez bir inanç ve kültür unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Seçkin Türkçe ve Farsça yapıtlar veren Şah İsmail şiirlerinde, heyecanlı bir sanatçı ruhu ile lirizmi yer yer bütünleştirmiştir. İnancına ve davasına son derece bağlı olan Şah İsmail’in dizelerinde, Hurufilik inancının etkisi görülür. Bu açıdan Habibi ve Nesimi gibi ustalardan yararlandığı söylenebilir. Şah İsmail’i ünlü ve ölümsüz bir şair yapan daha çok da On İki İmamlar ve nesline söylediği deyiş ve şiirlerdir.

Kitap Adı : Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı
Yayın Tarihi : 08.08.2020
Yazar : Cengiz Yıldırım
Yayın Evi : DORLİON YAYINEVİ
Sayfa Sayısı : 412
ISBN : {isbn}

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Nereden Ücretsiz Pdf İndirebilirim?

Sitemiz üzerinden 7 gün 24 saat ilgili kitabı indirebilirsiniz. Sizlerde Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı indirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Reklamsız ve en hızlı şekilde pdf indirebilir, dilediğiniz zaman indirdiğiniz pdf dosyasına erişebilirsiniz.

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Kitabı Hakkında Bilgiler

DORLİON YAYINEVİ çıkarmış olduğu yazarı Cengiz Yıldırım olan Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı kitabı pdf olarak indirmek istiyorsanız aşağıdaki güncel indirme linklerinden dilediğiniz formatta indirebilirsiniz.

PDF İndirmek Güvenli Mi?

Sitemize eklenen bütün kitaplar GÜVENLİ statüsündeki kitaplardır. Kitaplarımızda herhangi bir bir kötü içerik bulunmamaktadır. Eklenen bütün pdf kitaplar öncelik olarak En Güvenilir Virüs Tarama programları tarafından taratılıp ardından sitemize eklenmtedir. Ek olarak piyasada bulunan en çok tercih edilen ve en güvenilir Virüs Programları ile günlük olarak tarama yapılmaktadır. 2017 tarihinden itibaren zararlı bulunan pdf sayısı “0” adettir.

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Nasıl Ücretsiz İndirebilirim?

Siz değerli öğrenci kardeşlerimiz için Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Kitabının PDF Dosyasını ve diğer uzantılı dosyalarını aşağıda indirme bağlantısına ekledik. DORLİON YAYINEVİ ait olan Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı kitabını aşağıdaki bağlantıdan rahatlıkla indirip kullanabilirsiniz.

 

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Google Drive İle PDF İndir

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Yandex Disk İle PDF İndir

Şah Hatayı / Soyu, Yaşamı, Sanatı Alternatif Link İle PDF İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SMM Panel