Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları Pdf İndir *Ücretsiz

Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları Ücretsiz Pdf İndir – Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları PDF Kitap İndir

Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları ücretsiz indirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sitemiz üzerindenTürk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları ücretsiz indirip, ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları Bilgileri

Kataloglama, bir bilgi merkezinde mevcut olan her türden bilgi kaynağına erişimi sağlamak üzere bilgi kaynağını tanımlayıcı girişlerin oluşturulması sürecidir. Bu açıdan katalog bilgi merkezi için vazgeçilmez kaynakların başında gelir. Matbaacılığın gelişmesiyle birlikte yayınların artması, kütüphane dermesinin sayıca çoğalmasına neden olmuştur. Bu da dermenin denetim altına alınmasını ve erişimini zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda bilgi kaynaklarına erişimi sağlayacak çeşitli kataloglama ve sınıflama sistemleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde dünyadaki her türden tüm kütüphaneler denetim ve erişim adına bu sistemleri kullanmaktadır. Osmanlı Devleti’nde kütüphane katalogları kurulan ilk kütüphaneler ile birlikte ortaya çıkmıştır. Defter olarak adlandırılan bu kataloglar 17. Yüzyıldan itibaren daha da ayrıntılı hale getirilmiştir. Bir kitapsever olduğu bilinen Sultan II. Abdülhamid 1882 yılında İstanbul’da vakıf kütüphanelerinin sahip oldukları kitapları kayıt altına aldırmış ve kataloglarını hazırlatmıştır. Bu kataloglar II. Abdülhamid döneminde hazırlandıkları için ‘Devr-i Hamîdî Katalogları’ olarak adlandırılmıştır. Türk kütüphaneciliği için çok önemli bir adım olan bu çalışma, 12 yıl sürmüştür. 86 koleksiyondan oluşan 69 kütüphanenin kataloğu, 40 cilt halinde basılmıştır. Devr-i Hamîdî Katalogları’nda kitapların başlığı, numarası, dili, cilt sayısı, yazı türü ile birlikte müellifin adı, ölüm tarihi gibi bibliyografik bilgiler yer almaktadır. Katalogların neredeyse tamamında yer alan bu niteleme alanlarının, kendi içinde belli bir kural ve standarda sahip olduğu; kitapların belirlenen kural ve standart doğrultusunda katalog defterlerine kaydedildikleri görülmektedir. Devr-i Hamîdî Katalogları ile ilgili çalışmalar çoğunlukla kütüphane ve katalog düzeyinde münferit olarak ele alınmıştır. Bu kitabın amaçlarından biri de tüm bu katalogların bir arada yer almasını sağlamaktır. Kitapta, özellikle Osmanlı dönemi vakıf kütüphanelerinin tarihi ile birlikte özellikleri ele alınmış devamında ise kitaba konu teşkil eden Devr-i Hamîdî Katalogları’nın tümü tek tek incelenerek bunlar hakkında bilgiler verilmiştir.

Kitap Adı : Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları
Yayın Tarihi :
Yazar : Malik Yılmaz
Yayın Evi : Hiperlink Yayınları
Sayfa Sayısı : 156
ISBN : 9786052810682

Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları Nereden Ücretsiz Pdf İndirebilirim?

Sitemiz üzerinden 7 gün 24 saat ilgili kitabı indirebilirsiniz. Sizlerde Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları indirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Reklamsız ve en hızlı şekilde pdf indirebilir, dilediğiniz zaman indirdiğiniz pdf dosyasına erişebilirsiniz.

Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları Kitabı Hakkında Bilgiler

Hiperlink Yayınları çıkarmış olduğu yazarı Malik Yılmaz olan Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları kitabı pdf olarak indirmek istiyorsanız aşağıdaki güncel indirme linklerinden dilediğiniz formatta indirebilirsiniz.

PDF İndirmek Güvenli Mi?

Sitemize eklenen bütün kitaplar GÜVENLİ statüsündeki kitaplardır. Kitaplarımızda herhangi bir bir kötü içerik bulunmamaktadır. Eklenen bütün pdf kitaplar öncelik olarak En Güvenilir Virüs Tarama programları tarafından taratılıp ardından sitemize eklenmtedir. Ek olarak piyasada bulunan en çok tercih edilen ve en güvenilir Virüs Programları ile günlük olarak tarama yapılmaktadır. 2017 tarihinden itibaren zararlı bulunan pdf sayısı “0” adettir.

Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları Nasıl Ücretsiz İndirebilirim?

Siz değerli öğrenci kardeşlerimiz için Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları Kitabının PDF Dosyasını ve diğer uzantılı dosyalarını aşağıda indirme bağlantısına ekledik. Hiperlink Yayınları ait olan Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları kitabını aşağıdaki bağlantıdan rahatlıkla indirip kullanabilirsiniz.

 

Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları Google Drive İle PDF İndir

Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları Yandex Disk İle PDF İndir

Türk Kütüphaneciliğinde Önemli Bir Adım Devri Hamidi Katalogları Hiperlink Yayınları Alternatif Link İle PDF İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SMM Panel